Salı, Ekim 26, 2010

PC den Mac e gecis macerasi

Her turlu işletim sistemi ve makina ile calısmıstım. Ama hicbiri mac e gecis kadar zorlamamıs ve heyecanlandırmamıstı.Unix ın son kullanıcı hali sanki.
USA den alınan bir macbook pro yu asagidaki adımlarda kullanmaya başladım.

Usa dan mac almak avantajlı, ama en son cıkacak urun ise alınmalı, yoksa tr de ikinci el bile isinizi goruyor.Mac i hangi eyaletten alacagınız vergi acısından onemli, power donusturucuyu ve mouse, klavye ihtiyacınızda iyi analiz etmelisiniz.
apple care protection ilk etapta cok acil değil zaten otomatikman tr de de bir yıl gecerli uluslararası garantisi var. sonradan ebay den bile bunu satın alanlar var. ben 3 yıllık apple care protection aldım.problem olmuyor ama olunca da tam oluyormus diye.Faturalarınızı da mutlaka saklayın.

1-mac ı kutusundan cıkarıp acar acmaz kendi isminize kayıt ediyorsunuz.
2-isim, soyad usa secebilirsiniz. sonradan ulke degişebiliyor.klavye secimini turkey pc qwerty seciyorsunuz.sonradanda ayarlanabiliniyor.
3-herhangi bir apple kullanıp apple id niz varsa onu yazıp gecebilirsiniz, yalnız apple id nin aynı ozellikleri burada gecerli.alım , kredi kartı, download yetkisi vb.
4-kullandıgın email adresi giriyorsun.
5-makinanın serial numaresını giriyorsun.
6-makinaya isim veriken düzgün isim vermenizde fayda var.aynı zamanda parola istiyor.bu parola cok onemli, her admin yetkili işlemde bu parola istenecek.internet baglantısını hemen girmenizde fayda var.
7-sol ust kosedeki apple (elma) işaretinde yazılım guncelleme secenegini secrek os yazılımını guncelliyoruz.bunu yaparken az once girdiğimiz parola sorulacak.
8-bu işlemden sonra mac acılıp kapanacak.
9-yukarıdaki işlemler bir defaya mahsus yapılıyor eger format atmadıysanız tabii, format atılınca yukarıdaki işlemler tekrarlanıyor.
10-pil omur ayarları yapılmalı, apple.com da acıklaması yapılan seklinde olmalı
11-acma kapama işleminden sonra charge(sarj) a takmayıp icindeki pilin suresini sonuna kadar bitirmelisiniz.
12-sonra full sarj edip bitene kdar kullanıyorsunuz.
13-tekrar sarj ediyorsunuz ama power kablosunu cıkarmayıp boyle bir sure 4-5 saat kadar kullanıyorsunuz.
14-sonra dashboard tan battery kısmına bakarak healhty ayarlamıs oluyorsunuz.1000 defa sarj imkanınız var deniyor :)

programlarda ise pc den alışkanlıklar varsa hemen
sol usteki elma isaretinden (ayrıca alt menuye dock deniyor) system reference oradan da istediğiniz ayarları yapıyorsunuz. ilk once klavye ve pad ayarları yapın, hayat kurtarıyor.
program yukleme işleminin cok basit sekilde oldugunu google dan how to install mac programs yazıp, ogrenip aşagidaki sitelere goz atıyorsunuz.Turkce el ktapciginida bulup okuyabilirsiniz.

stufit expander
mac4share
macosx.blog.co.in
wtfmcos.ru

Adium , skype , automator , firefox , istat pro , growl , utorrent gibi programları kurmam tavsiye edildi ki dogru programlardi. sonra iwork ve mac de calısan office 2011 almanızda fayda var.

simdlik ilk deneyimlerim bunlar unutmadan hemen yazayım dedim
iyiki mac e geciyorum gec bile kalmısım diyor insan...
bu kaydı hızlıca girdim daha klavye, mouse a gecisimi tamamlayamadım. düzeltmeler ve eklemeler yapacagım.

Hiç yorum yok: